Śpiewak u Witwickiego

Śpiewak u Witwickiego

Gościem drugiego podcastu Piotra Witwickiego jest Jan Śpiewak, stołeczny działacz społeczny i prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

- Mamy rzeczywistość społeczną, którą akceptujemy jako normalną i rzeczywistą. W niej każdy musi żyć z kredytem hipotecznym albo akceptuje się pracę jak na etacie, chociaż ma się umowę śmieciową. Firmy działają z logiką krótkoterminowego zysku i niszczenie środowiska jest czymś oczywistym. To nie jest naturalne, lecz wymyślone i przeforsowane - mówił Śpiewak. 

Jego zdaniem, w naszym życiu "jest coraz mniej państwa". - Zlikwidowano budownictwo społeczne, następuje prywatyzacja służby zdrowia. Chodzi o to, aby krytykować rzeczywistość, która nas otacza. Mam wrażenie, że ten system neoliberalny wyczerpuje się, jest na granicy istnienia i podważa biologiczne podstawy istnienia jednostki - dodał.

Śpiewak zauważył, że obecny system przeżywa gigantyczny kryzys. - Jeżeli go nie zmienimy, podstawy istnienia cywilizacji będą zagrożenie - uznał. 

WIDEO: Śpiewak: mamy rzeczywistość społeczną, którą akceptujemy jako normalną i rzeczywistą

 

Wiktor Kazanecki
Dziennikarz polsatnews.pl, wcześniej m.in. w "Forbesie" i Radiu Kampus. Stały pasażer pociągów i komunikacji miejskiej. Z zamiłowania bada i układa rozkłady jazdy, wymyśla teleturnieje i sprawdza, czy szklankę wydmuchano w Krośnie.

Komentarze